Kako spriječiti kvarenje namirnica u ljetnim mjesecima

Ljetni mjeseci donose sunce, more i duge dane, ali također i izazove kada je u pitanju očuvanje hrane. Svima nam je poznata ta situacija kada se u hladnjaku nađe nešto što je, umjesto da se koristi, postalo pljesnivo ili pokvareno. Kako bismo izbjegli bacanje hrane i novca, važno je znati nekoliko osnovnih pravila o tome kako spriječiti kvarenje namirnica tijekom vrućih dana. U nastavku donosimo savjete i trikove koji će vam pomoći da vaša hrana ostane svježa i ukusna.

Pravilno skladištenje hrane

Prvi i najvažniji korak u očuvanju hrane tijekom ljeta je pravilno skladištenje. Hladnjak je vaš najbolji prijatelj, ali nije svaka hrana stvorena za iste uvjete.

Temperatura hladnjaka

Idealna temperatura za hladnjak je između 0°C i 4°C. Redovito provjeravajte termometar u hladnjaku kako biste bili sigurni da su namirnice pohranjene na pravoj temperaturi. Ako termometar pokazuje više od 4°C, vrijeme je da poduzmete mjere. Također, imajte na umu da se vrata hladnjaka otvaraju i zatvaraju više puta tijekom dana, pa je dobro provjeriti i donje police, gdje je obično hladnije.

Organizacija prostora

Organizirajte svoj hladnjak tako da najstarije namirnice budu naprijed, a novije pozadi. Ovakav sustav, poznat kao FIFO (First In, First Out), pomoći će vam da prvo iskoristite namirnice koje će se brže pokvariti. Na primjer, ako imate svježe bobice, stavite ih na vidljivo mjesto kako biste ih brže potrošili.

Pravilno pakiranje namirnica

Kako biste produžili svježinu hrane, važno je i kako je pakirate. Plastične vrećice, staklenke i posude mogu učiniti čuda.

Staklenke i posude

Namirnice poput tjestenine, riže ili žitarica najbolje je pohraniti u staklenke ili hermetički zatvorene posude. Osim što ih štite od vlage, ovakvo pakiranje sprječava ulazak insekata. Zamislite samo, otvorite kutiju riže i pronađete male crne napasti – ne, hvala!

Vrećice s izduženim zrakom

Za povrće i voće, razmislite o korištenju vrećica s izduženim zrakom. Ove vrećice omogućuju da hrana diše dok se skladišti, čime se smanjuje rizik od plijesni i drugih mikroorganizama. Na primjer, kupus ili mrkva će duže trajati ako su pravilno upakirani.

Svježe namirnice i njihovo održavanje

Svježe namirnice, poput voća i povrća, često su najosjetljivije na kvarenje tijekom ljeta. Evo nekoliko savjeta za njihovo očuvanje.

Pravilno pranje i sušenje

Prije nego što stavite voće i povrće u hladnjak, dobro ih operite i osušite. Vlaga može potaknuti razvoj plijesni, pa je sušenje ključno. Na primjer, nakon što operete jagode, stavite ih na kuhinjsku krpu i pustite da se osuše nekoliko minuta prije nego što ih stavite u hladnjak.

Odvajanje voća i povrća

Neka voća, poput jabuka i banana, ispuštaju etilen, plin koji može ubrzati proces zrenja i kvarenja. Ako ih čuvate zajedno s povrćem, mogli biste ubrzati kvarenje. Zato, voće i povrće držite odvojeno. Uzmite za primjer rajčice – one će duže trajati ako ih ne skladištite s bananama.

Čuvanje jaja i mliječnih proizvoda

Jaja i mliječni proizvodi su omiljeni ljetni dodaci jelima, ali i oni zahtijevaju posebnu pažnju.

Jaja

Skladištite jaja u originalnoj ambalaži na srednjoj polici hladnjaka, a ne u vratima. Vratna polica je najtoplije mjesto u hladnjaku, a jaja će duže trajati ako su pohranjena u stabilnijem okruženju. Ako ste u nedoumici, testirajte svježinu jaja tako da ih stavite u vodu; svježe jaje će potonuti, dok će starije plivati.

Mliječni proizvodi

Mliječne proizvode uvijek čuvajte na najhladnijem dijelu hladnjaka, a ne u vratima. Također, pazite da su posude dobro zatvorene. I da, ne zaboravite na datum trajanja – iako je jogurt ponekad dobar i nakon isteka roka, uvijek je bolje provjeriti miris i okus.

Planiranje obroka i kupovina

Jedan od načina da smanjite bacanje hrane je planiranje obroka i pametna kupovina.

Planiranje obroka

Prije nego što krenete u kupovinu, odvojite malo vremena za planiranje obroka za tjedan. To će vam pomoći da kupite samo ono što vam treba i smanjite rizik od kupovine suvišnih stvari koje će se na kraju pokvariti. Na primjer, ako znate da planirate pripremiti salatu, kupite samo povrće koje ćete iskoristiti u sljedećim danima.

Pametna kupovina

Kupujte sezonsko voće i povrće. Ne samo da je ukusnije, već je i jeftinije i duže traje. Primjerice, breskve su u sezoni ljeti i možete ih lako pohraniti u hladnjaku ili čak napraviti domaći kompot.

Alternativni načini očuvanja hrane

Ponekad se isplati razmisliti o alternativnim načinima očuvanja hrane, kao što su konzerviranje, sušenje ili zamrzavanje.

Konzerviranje i sušenje

Ako imate viška povrća ili voća, razmislite o konzerviranju ili sušenju. Na primjer, rajčice možete konzervirati kao umak ili ih jednostavno osušiti. Ovaj proces može izgledati zastrašujuće, ali uz nekoliko jednostavnih koraka i malo strpljenja, možete uživati u svojim omiljenim namirnicama tijekom cijele godine.

Zamrzavanje

Zamrzavanje je jednostavan način očuvanja hrane. Voće poput jagoda ili malina možete oprati, nasjeckati i staviti u zamrzivač. Tako će vam biti pri ruci za smoothieje ili kolače kada vam zatrebaju. S druge strane, povrće kao što su brokula ili špinat također se može skuhati, ohladiti i zamrznuti za kasniju upotrebu.

U ljetnim mjesecima, ključ je u pravom pristupu skladištenju i očuvanju hrane. Pravilno organiziranje, pakiranje, planiranje obroka i korištenje alternativnih metoda očuvanja pomoći će vam da se oslobodite briga oko kvarenja namirnica. Uz malo truda, možete uživati u svježim i ukusnim obrocima bez straha od plijesni ili pokvarenih namirnica. A i vaš novčanik će vam biti zahvalan!

Objavljeno dana